Lizawka solna to coś, o czym powinien dobrze wiedzieć każdy hodowca zwierząt, ale nie tylko. Jak się bowiem okazuje, lizawki solne przeznaczone są właśnie dla zwierząt i mają za zadanie przede wszystkim dostarczyć im wszystkich niezbędnych składników mineralnych.

Dodatkowo, potrafią one łagodzić niedobory różnych składników mineralnych, dzięki czemu mogą zapobiegać występowaniu różnego rodzaju schorzeń. Jakby tego było mało, pozytywnie wpływają również na mleczność zwierząt.

Nic więc dziwnego, że chociażby hodowcy bydła powinni dobrze zadbać o to, by wyposażyć się w najlepsze lizawki solne dla zwierząt. Jak ważne jest uzupełnienie niedoboru składników mineralnych u zwierząt? Warto wziąć pod uwagę to, że wykorzystanie składników mineralnych, które znajdują się w paszach objętościowych bardzo często nie przekracza nawet poziomu 50 procent.

Tymczasem niedobory składników mineralnych mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla zwierząt i doprowadzić do pojawienia się nie tylko różnych schorzeń, ale też zaburzeń w rozrodzie czy negatywnie wpłynąć na mleczność oraz skład mleka. Wszystko oczywiście dlatego, że składniki mineralne – podobnie jak i u człowieka – wpływają na szereg bardzo istotnych funkcji w organizmie zwierząt.

Jakie lizawki solne dla zwierząt?

Rozwiązaniem tych problemów będzie zastosowanie właśnie lizawek solnych, które powstały przede wszystkim ze względu na wykorzystanie naturalnych zachowań różnych zwierząt – często liżą one bowiem słone powierzchnie, a co za tym idzie mogą uzupełnić swoją dawkę pokarmową właśnie poprzez lizawki solne. Dostępne są lizawki, które zawierają na przykład łatwo przyswajalne jony chloru czy sodu, które dodatkowo mogą być uzupełnione szeregiem różnego rodzaju witamin oraz mikroelementów, bardzo ważnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia.

Ale sam wybór i zakup lizawek to tylko pierwszy krok – bardzo istotne jest bowiem, aby zwierzęta posiadały stały dostęp do lizawek solnych, dokładnie tak jak mają stały dostęp do wody. Nie powinna mieć tutaj znaczenia pora roku – lato czy zima, lizawka solna może okazać się tak samo potrzebna, tym bardziej, że pasze bardzo często są niewłaściwie konserwowane, przez co ubożeją one w wartościowe składniki mineralne.

Dzieje się tak również w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego też warto zadbać o to, by zwierzęta mogły swobodnie uzupełniać składniki mineralne poprzez zastosowanie lizawek solnych.