
W czasach PRL-u prężnie rozwijały się w Polsce fabryki samochodów. Setki tysięcy pojazdów każdego roku wyjeżdżały z zakładów produkcyjnych.
Co więcej, Polacy mogli się szczycić swoimi markami samochodów. Jednakże przemiany ustrojowe i prywatyzacja sprawiły, że wiele z tych zakładów nie przetrwało do dziś.
Te, które dzisiaj prosperują produkują pojazdy dla zagranicznych koncernów. Jak wygląda produkcja samochodów w Polsce? Z roku na rok widać, że produkcja pojazdów osobowych w Polsce spada.
Podyktowane jest to kilkoma czynnikami. Przede wszystkim w Polsce panuje bardzo mały popyt na auta nowe, ponieważ kierowcy preferują zakup samochodów używanych w bardziej przystępnych cenach.
Co więcej, prawie 90% wyprodukowanych w Polsce samochodów trafia z tego powodu na eksport do innych krajów Europy. Statystyki podają, że w 2014 roku z polskich fabryk samochodów wyjechała niemalże 600 tysięcy aut, a zatrudnienie znajduje około 800 tysięcy osób.
Zatem mimo, że z roku na rok widać wyraźny spadek w produkcji, przemysł motoryzacyjny odgrywa nadal ważną rolę dla polskiej gospodarki.