Jedną z najbardziej powszechnych i najpopularniejszych chorób jest z pewnością przeziębienie. Może ono złapać każdego z nas praktycznie w dowolnym wieku. Charakteryzuje się ono wolnym rozwojem, dlatego rzadko kiedy można się od niego uchronić przed ukazaniem się symptomów. Przeziębienie wiąże się z nagłymi objawami atakującymi:

  • nos,
  • zatoki,
  • gardło.

Całą odpowiedzialność ponosi za to wirus. Podczas przeziębienia przejawiamy apatię, jesteśmy zaspani i nie czujemy się zbyt dobrze. Dodatkowo, mogą się także pojawić uciążliwe bóle głowy. Z tych też powodów ciężko tak naprawdę zidentyfikować przeziębienie, ponieważ jego objawy są bardzo uniwersalne i powszechne. Aby się przed nim uchronić trzeba przede wszystkim pamiętać o odpowiednim ubiorze, szczególnie w chłodniejsze dni.

Zazwyczaj to właśnie ochłodzenie głowy ma największy wpływ na nasze zdrowie, dlatego też tak ważne jest, aby ją chronić. Powinniśmy także pamiętać o przyjmowaniu do naszego organizmu odpowiedniej dawki witamin, a szczególnie witaminy C. Odgrywa ona bowiem kluczową rolę jeśli chodzi o naszą odporność, która to może być z różnych powodów wystawania na próbę, zwłaszcza jesienią. Ograniczenie kontaktu z osobami przeziębionymi także może uchronić nas przed wirusem. Pamiętajmy, aby nie pić czy jeść z tych samych naczyń oraz nie stawać bezpośrednio na drodze osoby kaszlącej lub kichającej. Co prawda nie zawsze można uniknąć choroby, ale warto jednak przestrzegać tych kilku zasad aby zmniejszyć prawdopodobieństwo jej złapania.

Domowe sposoby na przeziębienie

Przeziębienie to schorzenie, które w łagodnych stadiach można spokojnie wyleczyć sposobami domowymi. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście picie herbaty z cytryną, która to ma za zadanie dostarczyć naszemu organizmowi odpowiedniej dawki witaminy C do walki z chorobą. Kolejnym napojem, który warto sobie przygotować będąc chorym jest na pewno herbata z imbirem i malinami.

Maliny wykazują właściwości przeciwgorączkowe, natomiast imbir bogaty jest w substancje przeciwzapalne. Innym sposobem na walkę z przeziębieniem może być gorąca kąpiel. Wirusy nie przepadają za wysoką temperaturą, dlatego też ją sobie przygotowując możemy liczyć na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia. Warto także dodać do wody kilka kropel olejku sosnowego lub eukaliptusowego – aromatyczna para udrożni dodatkowo nasze drogi oddechowe. Osoby, które cierpią szczególnie z powodu zatkanych dróg oddechowych często stosują różnego rodzaju maści rozgrzewające. Zwykle zawierają one ekstrakt z mentolu, tymianku, eukaliptusa lub kamforę. Maść taką należy wcierać w klatkę piersiową lub plecy oraz wdychać unoszące się nad nią opary. W ten sposób wpłyniemy znacząco na objawy nieżytu nosa i kaszlu. Specyfik ten powinno się używać na skórę od dwóch do czterech razy dziennie.

Pamiętajmy również, że tego typu specyfiku nie należy stosować u dzieci poniżej piątego roku życia.