Jasna, czysta i idealnie utrzymana kuchnia to niewątpliwie marzenie każdej pani domu. Jeśli w mieszkaniu czy domu jest też do zagospodarowania pomieszczenie, mogące posłużyć za jadalnię, warto, by nawiązywało swoim stylem oraz wystrojem właśnie do niej.

Nic więc dziwnego, że najczęściej wybieranym kolorem do aranżacji tego typu miejsc jest biel. Biały kojarzy się z czystością, dlatego też bardzo dobrze współgra ze wszystkimi pomieszczeniami, w których ma się styczność z produktami spożywczymi.

Można z nim łączyć wiele innych barw, zarówno tych intensywnych, jak i tych stonowanych. Jednym z częściej wybieranych wariantów są beże, które mogą dopełniać całokształtu lub delikatne szarości.

Jeśli ktoś decyduje się na białą kuchnię (przyjmuje, że ściany mają być pokryte białą lub zbliżonej do białą farbą), warto by wprowadził do niej także mocniejsze akcenty, nawet, gdy chce, by pozostała jasna. Jeśli wszystko w niej będzie delikatne, stanie się bowiem bardzo mdła i utraci odpowiedni charakter, nie wzbudzając niczyjego zainteresowania.

W przypadku, gdy meble mają być białe (a tu trzeba dodać, że w kuchniach są one raczej niepraktyczne, ponieważ bardzo łatwo mogą ulec zabrudzeniu), konieczne będzie wprowadzenie dodatków (pojemników na sztućce, chlebaka, wieszaków) w bardziej zdecydowanym kolorze, na przykład szarym. Najlepiej natomiast będzie zdecydować się na meble i blaty właśnie w odcieniach szarości lub w kolorze naturalnego drewna.

Elegancji na pewno doda też naturalny kamień, z którego można wykonać blaty (do kuchni poleca się szczególnie granit, nieulegający zniszczeniom przy kontakcie ze środkami chemicznymi).