Jeśli chcesz podjąć walkę ze swoim nałogiem – skonsultuj się z lekarzem. Jest on bowiem sprzymierzeńcem w walce nie tylko w przypadku uzależnienia od narkotyków i alkoholu, ale również papierosów. Uzależnienie od papierosów jest takim samym uzależnieniem jak od każdej innej używki. Jest to uzależnienie zarówno psychiczne objawiające się w stresujących sytuacjach, czy podczas towarzyskich spotkań, ale również jest to fizyczne uzależnienie od nikotyny.

Mózg palacza domaga się kolejnego papierosa w momencie kiedy nikotyna przestaje działać w organizmie i brakuje jej dopaminy – hormonu szczęścia. Wtedy przychodzi moment sięgnięcia po kolejnego papierosa. W związku z tym, że palacze wbrew ich mniemaniu nie są przyzwyczajeni do czynności, którym towarzyszy palenie, a są uzależnieni od substancji, niezbędna jest pomoc z zewnątrz. Sprzymierzeńcem w walce z paleniem będzie lekarza.

To on po przeprowadzeniu wywiadu z uzależnionym określi jaka terapia będzie najodpowiedniejsza, w miarę potrzeby przepisze leki oraz zaleci sposób postępowania. Nie ma jednak mowy o skutecznej terapii prowadzonej przez lekarza bez woli palącego. To on musi zdać sobie sprawę z tego, że chce. Że już nie może tkwić w wyniszczającym go nałogu.

Jeśli to sobie uświadomi, lekarz będzie w stanie poprowadzić go drogą do osiągnięcia celu.