Maszyny służące do pryskania ziemi i upraw odpowiednimi substancjami to nie jest najnowszy wynalazek. Jednak ta bardzo pomocne urządzenia z powodzeniem stosuje się i doskonali od wielu lat.

Do tej pory postęp rozwoju konstrukcyjnego opryskiwaczy sadowniczych był głównie skierowany na ich unowocześnianie. Wymyślono między innymi o wiele bardziej precyzyjne wentylatory z deflektorami.

Na szczególną uwagę zasługują opracowane wentylatory z tak zwanym „odwróconym ciągiem”, które zmniejszają utraty substancji ciekłej nawet o piętnaście do dwudziestu procent. Zastosowanie rozpylaczy eżektorowych, które wytwarzają duże krople i jednocześnie zmniejszają liczbę małych kropli, znacząco ograniczyło znoszenie cieczy użytkowej.

Dzięki takim rozwiązaniom możliwe stało się przeprowadzanie oprysków podczas nawet dużego wiatru. Ze względu na niski koszt i możliwość zamontowania rozpylaczy eżektorowych w każdym niemal opryskiwaczu, zyskały one już spore grono zwolenników, co udowadnia ciągły przyrost sprzedaży tych urządzeń.