Jabłka należą do najpowszechniej występujących owoców w Polsce. Nasi rodacy wykorzystują jabłka do najrozmaitszych celów: jedzenie samych owoców, robienie kompotów, przetworów, a także pędzenie alkoholu. Odmian jabłek istnieje całe mnóstwo i wszystkie mają swoje cechy charakterystyczne. Uprawa i pielęgnacja jabłoni nie należy do najtrudniejszych zadań sadowników, ale trzeba jednak znać podstawy hodowli. Na co zwracać szczególną uwagę przy uprawie jabłek? Jabłka należą do roślin, które lubują się w nasłonecznionych miejscach. Powinniśmy zatem zapewnić jabłoni jak największy dostęp do promieni słonecznych, gdyż wtedy zagwarantuje to nam najwyższą możliwą jakość owoców.

Dodatkowo jabłka powinno sadzać się na żyznej glebie, o odczynie maksymalnie 6,5. Jabłoń należy bardzo często podlewać, ponieważ rozwijająca się roślina bardzo lubi sporą wilgotność gleby zaraz po zasadzeniu. Różne odmiany jabłek mają także różny czas wzrostu i rozwoju. Jeśli mamy na naszej działce warunki do zasadzenia kilku gatunków, to warto przemyśleć takie rozwiązanie, aby jabłka dojrzewały w różnych miesiącach, co oznaczać będzie zbiór i konsumpcje jabłek przez kilka miesięcy z rzędu. Sadzenie jabłoni powinno odbyć się w momencie, gdy rozpocznie się październik, aż do momentu, gdy zaczną występować pierwsze przymrozki. Sadzenie ich w tym okresie jest najbardziej optymalne dla prawidłowego rozwoju rośliny i jej dojrzewania.

Najważniejszą zasadą utrzymywania jabłoni w odpowiednim stanie jest zapewnienie jej właściwej pielęgnacji. Nie możemy tutaj zapomnieć o nawożeniu roślinki. Organiczne nawozy bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku jabłoni. Zapewnienie najbardziej potrzebnych mikroelementów przekłada się na ostateczny smak otrzymanych owoców, dlatego nie można zaniechać tej czynności. Podobnie jak nie można zapomnieć o przycinaniu drzewka, co powinniśmy robić dwa razy w ciągu roku. Pierwsze cięcia wykonujemy wiosną, a kolejne latem.

Zależy nam wtedy na uformowaniu korony drzewa, aby promienie słoneczne padały na owoce.