Choroby neurologiczne a depresja

Przebieg, jak i objawy poszczególnych chorób neurologicznych, są zróżnicowane. Często towarzyszą im jednak zaburzenia nastroju.
Często objawy wskazujące na depresję są w rzeczywistości wskaźnikiem innych schorzeń, w tym chorób układu nerwowego. Współwystępowanie depresji i chorób neurologicznych jest częste – tłumaczyć to można chociażby zaburzeniem równowagi neuroprzekaźników i organicznymi zmianami w ośrodkowym układzie nerwowym.
To jednak nie jedyne wytłumaczenie. Należy zwrócić uwagę, że pojawienie się ciężkiej choroby nie pozostaje bez efektu i odciska się na chorym.
Obniżenie nastroju może być też więc reakcją na chorobę, na spowodowaną przez nią trudną sytuację życiową i na konieczność odnalezienia się w nowej, często niepewnej sytuacji. Często obniżenie nastroju może być też efektem ubocznym stosowanej farmakoterapii.
Obecność depresji niekorzystnie wpływa na rokowania chorego, nie można więc zapominać także o jej leczeniu. Troskliwa opieka lekarzy obu specjalności pomoże choremu szybszym powrocie do sprawności.
Przeczytaj również: Walka z alkoholizmem
Przeczytaj również: Jak przeziębienie przechodzi mężczyzna?
Przeczytaj również: Rzucanie palenia
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Rola akceptacji i zrozumienia w procesie leczenia uzależnień w bieszczady.pl
Akceptacja i zrozumienie odgrywają kluczową rolę w procesie leczenia uzależnień, wpływając na efektywność terapii oraz samopoczucie pacjentów. Wsparcie społeczne oraz indywidualne podejście do każdego uczestnika są niezbędne dla osiągnięcia trwałych efektów. W Bieszczadach specjaliści kładą nacisk n

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jakie terapie są dostępne?
Łojotokowe zapalenie skóry głowy to powszechny problem dermatologiczny, który może powodować dyskomfort i problemy estetyczne. Choroba ta charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum, co prowadzi do stanów zapalnych oraz podrażnień. Objawy obejmują swędzenie, zaczerwienienie i łuszczenie się nas