Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane jest jedną z bardziej znanych chorób neurodegeneracyjnych. Choroba atakuje komórki nerwowe ośrodkowego układu nerwowego – zniszczeniu ulegają nie tylko osłonki mielinowe komórek, ale także aksony. W wyniku degeneracji komórki nerwowe nie są w stanie prawidłowo przekazywać impulsów nerwowych. Częstość występowania choroby uzależniona jest od populacji i wynosi od 2 do nawet 150 przypadków na 100 000 ludności. Na chorobę zapadają najczęściej osoby młode, między 20.
a 40. rokiem życia. Nieznacznie częściej dotyka ona kobiet. Wśród objawów choroby zwraca się uwagę między innymi na problemy z utrzymaniem równowagi i zaburzenia motoryczne. Pojawiają się problemy z widzeniem i zaburzenia poznawcze.
Chorzy odczuwają też bolesność i przewlekłe zmęczenie. Pogorszeniu ulega też nastrój chorych. Przebieg choroby jest różny u poszczególnych osób – może być ostry lub łagodny. Wyróżnia się okresy zaostrzenia objawów i poprawy stanu chorego. Całkowite wyleczenie choroby nie jest obecnie możliwe, farmakoterapia pomaga jednak spowolnić jej rozwój.
Przeczytaj również: Walka z alkoholizmem
Przeczytaj również: Jak przeziębienie przechodzi mężczyzna?
Przeczytaj również: Rzucanie palenia
Kategorie artykułów
Polecane artykuły

Rola akceptacji i zrozumienia w procesie leczenia uzależnień w bieszczady.pl
Akceptacja i zrozumienie odgrywają kluczową rolę w procesie leczenia uzależnień, wpływając na efektywność terapii oraz samopoczucie pacjentów. Wsparcie społeczne oraz indywidualne podejście do każdego uczestnika są niezbędne dla osiągnięcia trwałych efektów. W Bieszczadach specjaliści kładą nacisk n

Łojotokowe zapalenie skóry głowy – jakie terapie są dostępne?
Łojotokowe zapalenie skóry głowy to powszechny problem dermatologiczny, który może powodować dyskomfort i problemy estetyczne. Choroba ta charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem sebum, co prowadzi do stanów zapalnych oraz podrażnień. Objawy obejmują swędzenie, zaczerwienienie i łuszczenie się nas